معرفی نرم افزارهای Open Source (متن باز)


نرم افزارهای قابل اجرا بر روی ابزار گوناگون مانند موبایل، کامپیوتر شخصی و یا کامپوننت های تحت وب به دو دسته تجاری و رایگان تقسیم می شوند.
در عین حال بیشتر نرم افزارها چه رایگان و یا تجاری (غیر رایگان) به صورت کد بسته ارائه می شوند. یعنی کاربر به کدهای نرم افزار دسترسی نداشته و امکان اعمال تغییر در کدهای برنامه برای وی وجود ندارد. در واقع شرکت سازنده نرم افزار با این کار از کپی غیر مجاز در نرم افزار تا حد امکان جلوگیری می کند و کاربران را برای دریافت پشتیبانی و همچنین عدم بروز مشکلات رایج در نرم افزارهای کرک شده به سمت خرید لایسنس اصلی تشویق می کند.
به عنوان مثال اگر باگ و یا مشکلی در نرم افزار فوق وجود داشته باشد حتما بایستی با مراجعه به شخص و یا شرکت مالک نرم افزار درخواست رفع اشکال و یا اضافه کردن امکان جدید را نمایید.
در مقابل نرم افزارهای اوپن سورس Open Source و یا منبع باز با امکان دسترسی به کدهای برنامه ارائه می شوند و این امکان را به برنامه نویسان می دهند تا با تغییرات خاص نرم افزار را شخصی سازی کرده و امکانات دلخواه را به نرم افزار اضافه کنند و در واقع نرم افزار را به صورت دلخواه توسعه دهند.
در واقع نرم افزارهای کدباز به علت امکان انجام ویرایش در کدسورس (کد اصلی) امکان توسعه و رشد سریعی داشته و باگ و اشتباهات در این نرم افزارها سریعتر مرتفع می شوند.

 

   1- نرم افزار LibreOffice

   تاریخ آخرین بروزرسانی : 11 خرداد 1400 - 09:03